Ako byť top vo vyhľadávači, ak mám duplicitný obsah s konkurenčnými webmi?

Máte úplne rovnaký tj. zdielaný obsah webu, ktorý nemôžete upravovať a čo je ešte horšie, že ho používa ďalších X desiatok (možno stoviek) konkurenčných webov iba so zmenenou grafickou šablónou?

Agentúry vám pravdepod. potvrdia, že je nemožné a nedá sa dostať na prvé miesta vo vyhľadávači s takýmto webom.   

Pre taký prípad máme vlastné overené riešenie a reálny príklad, kde sa to podarilo.

Takýto typ zdieľaných dát medzi webmi používajú napríklad cestovné agentúry.  

Na prvý pohľad neriešiteľná situácia v prípade duplicitného obsahu, ktorý používajú konkurenčné weby a prevádzkovateľ vám maximálne pripísať pár riadkov k textom. Nám sa to podarilo vyriešiť a nad pôvodné očakávania!

Organický nárast návštevnosti vďaka SEO optimalizácii.Na grafe je vidieť ako prvé 2 roky narazili na limity servera.  Ďalší rok bol nasadený proxy server a organický nárast bol citelný. Posledný rok  sa už prejavily všetky optimalizácie z predchádzajúceho roka.
 Keďže išlo o sezónny web krásne je vidno špičky počas roka.
V polovici roku 2018 sme experimentálne nasadili proxy server, čo sa okamžite prejavilo na zrýchlení načítavania stránok. V 2019 už po optimalizácii bol stabilne nízky čas načítania.
Jediné negatívum bolo dané tým, že sa zvýšil čas pripojenia k webu o niekoľko ms. Celý problém bol iba kvôli tomu, že proxy sa nachádza mimo EU až v US.   Čo však v globálne nijako negatívne ovplyvnilo organický nárast, ba naopak. Keďže Google servery sa nachádzajú rovnako v US.

Výzva

Pokúsiť sa dostať web, ktorý logicky bol úplne ignorovaný vyhľadávačmi a to z dôvodu duplicitného obsahu, ktorý používajú aj iné weby prevádzkovateľa databázy.

Web mohol maximálne meniť šablónu a pridávať stránky  s vlastným obsahom, ale pôvodný obsah vrátane fotografií musel ostať nedotknutý.  Prevádzkovateľ nebol ochotný (ale to skôr vyplývalo z technického riešenia ich systému)  robiť individuálne úpravy. 

Riešenie

Jediná možnosť bola stiahnúť celý web a modifikovať ho na vlastnom serveri. Problém však bol s cenníkmi kotré sa menili doslova každou minútou, obzvlášť počas last minute sezóny. Technicky by to už bolo  veľmi náročné robiť úpravy v takomto type webu a výsledok by bol neistý.

Tak sme hľadali kompromisné riešenie, ktoré by moc finančne nestálo a dalo sa rýchlo a aspoň čiastočne vyskúšať. Síce nebolo úplne ideálne, ale na test, kde čokoľvek by sme spravili mohlo to dopadúť len lepšie ako bol daný stav.    

Potrebné kroky:

 1. Využitie proxyservera externej spoločnosti, ktorá má vyriešené cachovanie a možnosť úprav v reálnom čase. 
  • mesačné náklady cca 20€
 2.  Využitie vlastného dedikovaného servera na ukladanie a modifikovanie stiahnutých fotiek a scriptov zo servera prevádzkovateľa 
  • cena cca 40€ za mesiac
  • rýchlosť servera a hlavne odozva bola nutná
 3. Úprava a presmerovanie kódov scriptov, linek fotiek na vlastný dedikovaný server, kde už boli pripravené upravené scripty a  fotky.
 4. Bolo potrebné vytvoriť niekoľko automatov na automatickú aktualizáciu fotiek v prípade zmeny na serveri prevádzkovateľa. 
 5. Nastavenie času cache  pre jednotlivé typy stránok podľa optimálneho využívania. 

 

Výsledok

Celkové neskutočné zrýchlenie webu oproti prevádzkovateľovi systému. Pôvodného prevádzkovateľa systém zdieľajú stovky podobných webov, čo ho pri špičkách vemi spomalovalo. Nás už nie, keďže obsah smemali mimo ich serverov.

Upravený design, ale aj obsah pomocou automatických skriptov pripravil priestor na odlíšenie sa od konkurencie a možnosť úprav html kódu ktoré predtým boli nemysliteľné.

Web sa dostal na prvé stránky vo vyhľadávači a hlavne predbehol v najdôležitejších kľúčových slovách konkurenciu, ktorá využívala unikátne texty a aj svoje serveri.  Tento ťah ušetril a dodnes šetrí nemalé prostriedky do reklamy, keďže množstvo výsledkov sa nachádza v horných pozíciach na prvej strane nielen v Google vyhľadávači, ale aj v Bingu.

Ďalší pozitívny aspekt vznikol aj tým, že bola výhodnejšia cena za klik pri kľúčových slovách s vysokou konkurenciou.

 

Iné prípadové štúdie

Pozri ostatné projekty