Ako sa nenechať “oblbnúť” PPC agentúrou?

Správa PPC kampaní úplne zdarma?

Niektoré agentúry takéto možnosti ponúkajú. 

Teda vlastne nie je tá prevádzka kampane až tak úplne zdarma, ale si účtujú "len" za reálnu konverziu.

Znie to byť stále super lákavá ponuka, však? 

Na prvý pohľad ideálny stav pre klienta aj pre PPC agentúru. Nie je však všetko zlato, čo sa blyští...

 

Množstvo klientov dopláca na to, že sa nie celkom vyzná do tejto problematiky a nechá sa impulzívne zlákať a nepreveruje si detailne celkový postup ako jednotlivé kampane sú prevádzkované. Výzva

Vysvetliť potencionálnym klientom nástrahy optimalizácie u nie celkom korektných agentúr.

Situácia

Mali sme klienta, ktorému sme nejaký ten rok spravovali PPC, ale aj iné veci. Cena pre neho bola primeraná náročnosti obzvlášť keď sme na začiatku nemali vôbec žiadne dáta a museli sme sa k nim nejako dostať, čo bolo aj vzhľadom na nízku návštevnosť ťažšie a zdĺhavé. Takže sme sa snažili robiť aj poradenstvo na celkové zvýšenie návštevnosti aj mimo PPC. 

Vysvetlenie

Ich vlastný brand bol jeden z prvých kw, ktorý sme si zaradili do nedatívnehu listu, aby zaň klient nemusel platiť za kliky. A to hlavne preto, že vždy pod touto platenou reklamou bol iba ich organický web. A ako vieme, množstvo ľudí nerozlišuje medzi platenou a neplatenou reklamou, takže klikalo na reklamu.

Následne samozrejme, ak niekto celene vyhľadáva značku nejakej spoločnosti tak ide s vysokou pravdepodobnosťou už o stáleho,alebo potencionálneho zákazníka. Takýto zákazník aj nakúpi oveľa skôr, ako taký ktorý sa dostal na web cez iný kanál, alebo produkt.  Tento typ návštevníkov má veľmi vysoký konverzný pomer, dovolím si tvrdiť, že najvyšší.

A keďže klientovi chodili na web cez reklamu na vlastnú značku tak mala agentúra krásne výsledky konverzného pomeru a samozrejme aj  provízie z konverzií. 

Samozrejme mierne iná situácia by bola, ak by si konkurencia platila rovnaký brand, ako klient avšak v tomto prípade šlo o novú značku a žiadna konkurencia nevyužívala tieto praktiky.

Rozuzlenie

Klient sa tešil z krásnych konverzných pomerových čísel, agentúra samozrejme tiež, avšak len dovtedy kým si neuvedomil, že vlastne platia za reklamu ktorú nemusia platiť a tie konverzie by dosiahli aj bez tejto platenej reklamy. 

klient

Po tomto zistení sme samozrejme okamžite bývalého klienta (aj keď sme už oficiálne nespolupracovali) na túto praktiku upozornili.  Spoluprácu s touto agenúrou ukončili.

Prípadové štúdie

Projekty

Get new blog posts by email: